Oldalak

2020. október 11., vasárnap

Kapros káposzta

Gyerekkorom kedvelt étele volt Ida néni nyári káposztája. Otthon is készítettük - anyukám édes káposztából, citromosan, tárkonyecettel, de sosem volt olyan, mint Ida nénié. Hallottam, hogy maga savanyítja a káposztát, de ez más volt, nem a megszokott savanyú káposzta. Keresgéltem mindenféle receptgyűjteményekben, kaptam is leírásokat, az internet is a barátom, de azt az ízt, amit gyerekkoromban éreztem, mégsem sikerült elővarázsolnom. 

A megoldást a véletlen adta a kezembe. Az egyik kedvelt gyógyitalom a kovászos uborka leve. Mikor elfogyott, kerestem, miből lehetne valami hasonlót készíteni, és akkor jött a káposzta. Megnéztem több receptet, és belevágtam: Elkészült első kovászos káposztám (a receptjét itt olvashatod). Ekkor úgy döntöttem, ebből fogom megfőzni a nyári káposztát! Láss csodát, rábukkantam arra az ízre... Tehát a recept:

Nyári kapros káposzta, ahogy Ida néni készítette                                  

Hozzávalók:

  • 1 -1,5 kg kovászolt káposzta
  • 50 dkg    darált hús 
  • 10 dkg    rizs
  • 1 fej       vörös hagyma
  • 1/2 fej    fokhagyma
  • 1 csg      friss kapor
  • 2  ek      zsír
  • 1 ek       liszt
  • 1,5 dl     aludttej v. joghurt
  • fűszerek: só, őrült bors, majoránna, piros paprikapor v. paprika krém

Elkészítés

A káposztát csepegtessük le, a levét tegyük félre. A rizst félpuhára pároljuk, a hagyma felét egy kevés zsiradékon megpirítjuk, adjuk hozzá a fokhagyma felét, húzzuk le a tűzről, és adjuk hozzá a frissen őrült borsot és a majoránnát. Keverjük a darált húsba a rizst, és ezt a hagymás keveréket, dolgozzuk össze alaposan, és tegyük félre. 

Egy nagyobb lábosban pirítsuk meg a maradék hagymát, adjuk hozzá a felszeletelt fokhagymát, fűszerezzük egy kevés borssal és paprikával, adjuk hozzá a kapor felét, tegyük rá a káposztánkat, pirítsuk át, majd engedjük fel vízzel (még jobb, ja van egy kevés húslevesünk). Annyi levet tegyünk rá, hogy ne legyen nagyon híg, de a töltelékben lévő rizsnek legyen mit felszívnia. Inkább fokozatosan adagoljuk a vizet vagy alaplevet. Amikor felforrt, a töltelékből gombócokat formázunk, és a káposzta közé rakosgatjuk. Ebből a mennyiségből kb. 12-14 töltelék lesz, így válasszunk tehát lábost. Innen már nem kevergetjük az ételt, csak rázogatjuk. 45-50 perc alatt, egészen kicsi lángon fedő alatt főzzük. 

A végén a lisztből és az aludttejből habarást készítünk, kiszedjük a gombócokat, behabarjuk a káposztát, kiforraljuk, beletesszük a maradék kaprot,  majd visszarakosgatjuk a tölteléket, egyet forralunk még rajta, és mehet az asztalra. 

A sóval bánjunk óvatosan. Az én káposztám bizony egy kissé sósabb lett, mint gondoltam, így a kevéssé sós húsleves kiegyenlítette az ízét, nem kellett egyáltalán hozzá sót tennem. Ha vízzel öntjük fel, a maradék lével szabályozhatjuk, mennyire szeretnénk sósra készíteni az ételt. 

Friss kenyeret, tejfölt kínálhatunk hozzá. Kitűnő nyári, kora őszi egytálétel. 



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése