Gumója rengeteg szerves ásványi anyagot tartalmaz, mint a kalcium, magnézium, vas, foszfor és kálium. A kalcium és a magnézium nem csak a csontképzésben, de az izomműködésben is nélkülözhetetlen. Nagy mennyiségű cukrot tartalmaz, így jó energiaforrás, viszont összetételénél fogva nem emeli gyorsan a vércukorszintet.
Ha magunk termeljük, vagy megbízható helyről szerezzük be, a levelét is használjuk fel, akár nyersen, salátának, akár levesnek - a mángold rokona - vagy főzeléknek |
Igazán értékes anyagai akkor fejtik ki a leginkább a hatásukat, ha nyersen fogyasztjuk.Léböjtben is ajánlott fogyasztani, de téli "üdítőitalként" almával, répával, sütőtökkel keverve is finom. Salátákba hajszálvékony szeletekben vagy reszelve adhatjuk. Figyelem! Léböjthöz kizárólag biotermesztésből származó céklát szabad használni.
Céklasaláta
Hozzávalók:
1 kg céklagumó
1 mk köménymag
2 ek frissen reszelt torma (v. ecetes torma)
Hagyományos ecetes salátalé
Elkészítés:
A céklákat megmossuk, egy lábasban feltesszük főni annyi vízben, amennyi ellepi. Egy csipet sót is adhatunk a főzővízhez. Villa hegyével ellenőrizzük, hogy eléggé puha-e – a főzési idő a mennyiségtől és a céklák méretétől függ, ezért az ellenőrzés ad támpontot.
A gumókat leszűrjük, és lefedve állni hagyjuk, míg legalább langyosra hül. Meghámozzuk, majd felszeleljünk, használhatunk szeletelőt, vagy kést, és ízlés szerint vékonyabbra, vagy kissé vastagabbra szeljük, majd mély tálba rétegezzük úgy, hogy 2-3 rétegben közé szórjuk a köménymagot, és egy kevés reszelt tormát. Végül megöntözzük a salátalével és fél napig, vagy egy éjszakán át érleljük. Nem keverjük, nehogy összetörjön a cékla.
A kész salátát üvegekbe szedjük, és hideg kamrában, vagy hűtőben tároljuk. Bármilyen ételhez fogyaszthatjuk, amihez savanyúságot vagy salátát kívánunk. Jól illik krumplis ételekhez. Jellegzetesen téli saláta.
És itt elhagyjuk a hagyományos elképzeléseinket a cékláról...
Az interneten persze találtam egy csomó receptet céklás levesről, főételről és desszertekről is, az én két kedvencem azonban a vörösboros céklakrém, ebben a formában csak én készítem. Az eredeti recept Válja barátnőmtől való, aki hazulról hozta (ukrán-lengyel származású) és bámulatos, ahogy 80 felett is aktívan műveli a kertjét, süt-főz, vendégeket fogad, és maga is utazik rendszeresen, ezen felül amatőr kórusunk legidősebb tagja.
Céklakrém
Hozzávalók:350 g nyers cékla lereszelve
120 g sárgarépa szintén lereszelve
200 g vöröshagyma, szálasra vágva
80 g sűrített paradicsom (vagy 2 dl paradicsomlé)
3-4 ek. finom növényi olaj (olíva)
só, bors, kakukkfű (én Porvence-i keveréket használok)
Elkészítés:
A zöldségeket megtisztítom és felaprítom. Először a hagymát pirítom, majd kevés vízzel párolom. Kiveszem az olajból és félreteszem. Ezután a visszamaradt olajban kezdem párolni a céklát, közben adagolok hozzá egy kevés vizet és némi sót is. Rövidesen hozzáadom a répát, a fűszereket és tovább párolom. Végül hozzáadom a hagymát és a paradicsompürét.Addig párolom, míg sűrű, kenhető masszát kapok. Ha szükséges sózom, egy fél napig - vagy egy éjszakán át - hagyom, hogy az ízei teljesen összeérjenek. Ezután botmixerrel átdolgozom, majd kisebb edényekbe töltve hűtőben tárolom a fogyasztásig. Pirított kenyérre kenve, zöldségekkel tálalom, de sültekhez hideg mártásként is finom.
Vörösboros céklakrém ezúttal sós kiflivel és rukkolával |
Cékla krémleves
Hozzávalók:
300 g cékla (kb 2 db közepes)
300 g krumpli
150 g sárgarépa
100 g vöröshagyma
1 l viz (vagy zöldség alaplé)
1-2 evőkanál szezámolaj
továbbá: só, bors, kömény, citromlé vagy gyümölcsecet, cukor/stevia
Ízlés szerint tejszín, tejföl, pirított olajos magvak, kruton
Elkészítés:
A zöldségeket megtisztítjuk, és felkockázzuk, majd egy fazékban feltesszük főni annyi vízzel, amit ellepi, amikor forrni kezd, hozzáadjuk a sót, a köményt, és a borsot. Ez a mennyiség kb. 30-35 perc, alatt puhul meg. A főtt zöldségeket botmixerrel pépesítjük, ízesítjük citromlével, cukorral/steviával esetleg még sóval, hozzáadjuk a szezámolajat, majd aprított zöld-fűszerekkel, szezámmaggal, egyéb pirított magkeverékkel tálaljuk.
Ezt az alaplevest vegánok is fogyaszthatják.
Ha szeretnénk a krémlevesünket tartalmasabbá tenni, tálalhatjuk tejszínnel vagy tejföllel (ebben is találunk növényi változatot), megszórhatjuk olajos magokkal, pirítóssal (amire sajtot olvasztunk), krutonnal, de sült virslivel, pirított bacon szalonnával is dúsíthatjuk.
Cékla krémleves |
Azt mondják, az igazi háziasszony a semmiből is képes ebédet főzni a családnak. Ez történt most velem is. Ezt a leves a minap azért készítettem, mert épp otthon dolgoztam, és hát ebédelni kell valamit. Először egy paprikás krumpli (amit elegánsan serpenyős burgonyának is szoktak nevezni) fogalmazódott meg bennem, de a kamrában nem volt elegendő alapanyag... viszont volt két szép cékla, és a hűtőben mindig figyel némi répa, zeller-zöld.
Aztán felvetődött bennem a leves változatainak széles tárháza: almával és sütőtökkel, zeller gumóval és petrezselyem gyökérrel más és más ízvilágot tudunk elérni. Így a cékla krémleves szinte végtelen variációban készíthető, de érdemes a cékla mennyiségét a többi hozzávalóhoz képest növelni, hogy a jellemzően erőteljes szín- és ízvilág ne vesszen el.
Ezen felül nyersen, salátákba reszelve sem utolsó, sőt találkoztam már olyan felhasználási módjával is, ahol a szárított, őrölt céklát a süteményliszthez keverve cukormentes tésztaféléket készítettek belőle. Lehetőségei szinte végtelenek. Szezonja van, nagyon olcsó zöldségféle, érdemes belőle sokat fogyasztani.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése