Először az ösztönzött ennek a receptnek a felkutatására és elkészítésére, hogy a kovászos uborka szezonja hamar véget ér. Mivel nyáron a reggeli italom egy pohár uborkalé, valamit ki kellett találnom a pótlására - amikor ez felmerült, még nem volt tele az internet a kovászolással, fermentálással, mint manapság.
Végül egy régi erdélyi szakácskönyvben megtaláltam, amit kerestem... Íme, ahogy én készítem.
Hozzávalók: (3 literes üveghez)
1 fej fehér káposzta (kb. 2 kg)
1 csokor kapor (lehet friss, vagy száraz)
1 fej fokhagyma
2 l felöntőlé (2 ek. sóval készül)
csipet egész kömény, pár szem fekete bors, ízlés szerint mustármag és koriander mag
Elkészítés:
2 liter vizet forralj fel 2 ek. sóval, tedd félre. A káposztát legyaluld le, a fokhagymát szedd gerezdekre, tisztítsd meg. Az üveg aljára tedd a kapor felét, 2-3 gerezd fokhagymát és a borsot. A gyalult káposztát az üvegbe tömködd. Ne töltsd színültig! A tetejére dobáld a többi fokhagymát, és kezdd feltölteni a még meleg sós vízzel. A maradék kaporból és fűszerekből, valamint a pirított kenyérből készíts kis csomagot egy gézlap segítségével, kösd össze, és tedd az üveg tetejére. Töltsd fel a sós vízzel az üveget, takard le egy kisebb tányérral, fedővel. Állítsd meleg helyre - nyáron praktikusan napra. Tégy alá egy tálat vagy tálcát, mert a víz kiforr belőle. Ezt pótold, hogy a tetején a kenyér mindig víz alatt legyen. Akár valami nehezéket is tehetsz rá, ha szükséges.
4-5 nap után vedd le a tetejéről a kenyeres csomagot, vidd árnyékos/hűvösebb helyre, pihentesd még egy napot, aztán szűrd el, rakd kisebb edényekbe, üvegekbe, felhasználásig tartsd hideg helyen (hűtőben).
A lényeg, a kapor és a só, ha nem szereted a fokhagymát - bár a savanyított fokhagyma is nagyon finom - vagy bármelyik fűszert, nyugodtan hagyd ki.
Készítheted nyáron is - bár a korai, laza fejű káposzta kevéssé alkalmas erre - és télen is.